DÜNYA EL YIKAMA GÜNÜ: Bulaşıcı Hastalıkların %80’i el temasıyla bulaşıyor

 
Günlük hayatımızda çok basitmiş gibi gözükse bile hijyen konusunda hala yeterince imkana sahip olmayan milyonlarca insan yaşıyor. Ellerin sabunla yıkanması gibi basit bir işlem hastalıkların önüne geçiyor ve buna bağlı ölümlerin çoğunu önleyebiliyor. UNICEF tarafından yapılan açıklamaya göre 2015 yılında beş yaş altı 300 binden fazla çocuk temiz içme suyu ve sanitasyon yetersizliğine bağlı gelişen ishal enfeksiyonu yüzünden yaşamını yitirdi.


Özellikle bulaşıcı hastalıkların yayılmasını engellemek amacıyla UNİCEF, 15 Ekim tarihini  “Dünya El Yıkama Günü” olarak kabul etti. Sabun ile ellerin yıkanması milyonlarca çocuğun ölümüne sebep olan enfeksiyon, ishal gibi hastalıkların önlenmesi için en etkili yoldur. El yıkamak hastalıkların yayılmasını engelleyerek çocukların evde hasta olarak yatmalarını azaltıp, okula devamlılığını desteklerken, sağlıklı kalmak ve çevresel kirleticilerden korunmak için kullanılan en önemli uygulamalardan biridir.
 
Ellerimize çeşitli temaslarla bulaştırdığımız, öksürüp hapşırarak taşıdığımız gözle görülemeyecek mikroorganizmalar ellerimizi yıkamadığımız zaman ürerler. Bu mikroorganizmalar dokunduğumuz yiyeceklere, gözlerimize, burnumuza ve ağzımıza kolayca bulaşırlar. Ellere bulaşan mikroorganizmalar eller üzerinde 2-60 dakika canlı kalabilir. El yıkama alışkanlığının, çocuklukta kazanılması hayat boyu sürdürülebilir olması sağlanmalıdır. Arkadaşlarıyla temasta bulunan, oyun oynayan, birçok yere dokunan ve hastalıklara karşı bağışıklığı yetişkinlerden daha az olan çocukların el yıkama alışkanlığı kazanarak hastalıklardan korunması mümkündür. Çocukların temizlik alışkanlıkları aile içinde başlıyor, okulda da devam ediyor ve pekişiyor. Yalnızca çocuklarda değil, yetişkinler için de hastalıklardan korunmak için en etkin yol, elleri yıkama alışkanlığıdır. El yıkamak insanları “önemli hastalıkların” çoğundan korur.  

• Yiyecek hazırlamadan önce ve yemek yemeden önce, 
• Tuvalet gereksiniminin giderilmesinden sonra,  
• Hapşırıp, öksürdükten sonra
• Buruna dokunulduğunda,  
• Hayvanlara dokunulduğunda,   
• Kimyasallarla dokunulduğunda,  
• Çöp ve atıklara dokunulduğunda eller doğru el yıkama tekniği ile iyice yıkanmalıdır. 
El yıkamak her ne kadar basit görünse de, uyulması gereken kurallar vardır.

Doğru el yıkama tekniği;
1. Elimizi su ile ıslatılır
2. Yeterince sabun kullanılır
3. Sabunun avuç içimizde iyice köpürülür
4. Sağ elin üstünü sol elle, sol elin üstünü sağ elle ovalanır
5. Parmaklarımızı iç içe geçirip ovalanır
6. Parmaklarımızı kenetleyip ovalanır
7. Başparmaklarımızı ovalanır
8. Parmak uçlarını avuç içinde ovalanır
9. Ellerimizi bol suyla durulanır
10. Eller havlu ile kurulanır

Şeklinde olmalıdır.